piątek, 30 grudnia 2016

Pieczonki/prażonki z piekarnika lub po prostu zapiekanka

Jest to potrawa, którą zwykle robię na dwa dni, ale zjadamy ją w jeden (co nie jest zbyt rozsądne, bo najlepsza jest na drugi dzień, jak się przegryzie;))

Składniki:
Ziemniaki (około kilograma, tak, żeby pokrojone w plastry pokryły dno i wierzch zapiekanki)
300 gram szynki wieprzowej(mięso)
200 gram łopatki wieprzowej
300 gram surowego, wędzonego boczku
2-3 marchewki
2 cebule
1 burak
Sól, pieprz, ostra papryka w proszku, 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, przyprawa do ziemniaków lub mieszanka przypraw (majeranek, czosnek, papryka, kminek, rozmaryn itp.)
Tłuszcz do wysmarowania formy

Przygotowanie:

Ziemniaki myjemy, obieramy, kroimy w plastry (około 0,5 cm), zalewamy zimną woda i odstawiamy. Myjemy mięso i kroimy w kostkę (z boczku odkrawamy skórę). Warzywa obieramy, cebulę kroimy w piórka, marchewkę w krążki, a buraka w kostkę. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem i układamy warstwami: ziemniaki, mięso, cebula, sól, pieprz, papryka w proszku, ziele angielskie i liście laurowe, buraki, marchewka, pozostałe ziemniaki (powinny w miarę szczelnie zakrywać resztę) i posypujemy przyprawami (nie żałujemy pieprzu i ostrej papryki). Przykrywamy naczynie pokrywką, wkładamy do zimnego piekarnika i nastawiamy na 180 stopni (góra+dół). Pieczemy około 1,5h. Zapiekanka jest najlepsza na drugi dzień. Pieprz traci swe właściwości w wysokiej temperaturze, więc można doprawić przed podaniem. Czasem używam do jej zrobienia tylko jednego rodzaju mięsa, np. szynki wieprzowej lub łopatki wołowej, można też zrobić wersję bardziej kaloryczną i dodać np. plastry kiełbasy lub boczku.Smacznego!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza