środa, 3 stycznia 2018

Kluski na parze (pampuchy) z powidłami

Chyba nie są zbyt popularne w regionie z którego pochodzę (Podkarpacie),  bo pierwszy raz jadłam je na studiach. Mój mąż, a wtedy jeszcze chłopak wspominał, że jego babcia takie robiła i przygotowałam je, żeby mu sprawić radość. Teraz sama bardzo lubię, więc „pampuchy”często goszczą na naszym stole. Z podanych składników wychodzi spora porcja, ja zwykle część mrożę i mam później gotowca na awaryjny obiad. Zamrożone (wcześniej ugotowane) kluski wystarczy odgrzać na parze około 10-15 minut. Uwaga! Kluski jemy ciepłe, ponieważ po ostygnięciu twardnieją. Można je przechowywać w lodówce i odgrzewać na parze.

Składniki:
1 kilogram mąki pszennej
50 gram drożdży
1/2 litra mleka
3 jajka
3 łyżki oleju
3 łyżki cukru
Łyżeczka cukru wanilinowego
Szczypta soli
Powidła śliwkowe lub dobrej jakości konfitury (bez substancji zagęszczających, bo rozpłyną się w gotowaniu -  w składzie powinny być tylko owoce i cukier)

Przygotowanie:
W dużym garnku lekko podgrzewamy mleko, dodajemy cukier, odrobinę mąki i drożdże, mieszamy, żeby drożdże się rozpuściły. Dodajemy jajka, mąkę (stopniowo, być może ciasto nie przyjmie całego kilograma, trzeba uważać, by nie było twarde), sól i olej, wyrabiamy ciasto, aż będzie odchodzić od ręki (przez ok. 7 minut). Przykrywamy ścierką i pozostawiamy w ciepłym miejscu aż podwoi objętość ( co zajmie ok. 30 min). Po tym czasie przekładamy ciasto na stolnicę, wałkujemy dość gruby placek( około 4 cm) i wycinamy kluski przy pomocy szklanki. Każda kluskę rozpłaszczamy na dłoni, na środku kładziemy łyżeczkę powideł, sklejamy boki i ponownie formujemy kulę. Gotowe kluski przykrywamy ścierką i zostawiamy na 20 min. Kluski gotujemy na parze ok. 10-15 minut. Można użyć parowaru, sitka, gotować na garnku owiniętym gazą itp. Ja zwykle przygotowuję połowę porcji, a jak robię z całej, to część klusek po ostygnięciu zawijam w woreczki, tak aby nie były sklejone i zamrażam. Potem wystarczy wyjąć, gotować na parze ok. 10 -15 minut i mamy gotowy obiad. Kluski można podać z pozostałymi konfiturami, roztopionym masłem, sosem waniliowym, cukrem itp. Można także przygotować "puste" kluski bez nadzienia.


Smacznego!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza